  • SMAJ20CAQ-13-F
SMAJ20CAQ-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ20CAQ-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ20CAQ-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ20CAQ-13-F
Description:
Quantity:
In Stock : 4265
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ20CAQ-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    22.2V
  • Power - Peak Pulse
    400W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    20V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    20V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    400W