  • SMAJ200CA-13-F
SMAJ200CA-13-F
advertisement
Manufacturer No:
SMAJ200CA-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SMAJ200CA-13-F
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ200CA-13-F
Description:
Quantity:
In Stock : 4117
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMAJ200CA-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SMAJ200
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    324V
  • Clamping Voltage
    324V
  • Peak Pulse Current
    1.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    200V
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    224V
  • Reverse Breakdown Voltage
    224V