  • SMA6J12A
SMA6J12A
advertisement
Manufacturer No:
SMA6J12A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-SMA6J12A
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA6J12A
Description:
Quantity:
In Stock : 8580
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SMA6J12A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SMA6J12A .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMA6J
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    30.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19.9V
  • Clamping Voltage
    19.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Peak Pulse Current
    30.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    30.2A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    14.7V