  • SM8S36-7001HE4/2N
SM8S36-7001HE4/2N
advertisement
Manufacturer No:
SM8S36-7001HE4/2N
HK JDW NO:
884-SM8S36-7001HE4/2N
Package:
DO-218AB
Datasheet:
SM8S36-7001HE4/2N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SM8S36-7001HE4/2N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    6600W 6.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    103A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    64.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V