  • SM72238TDE-3.3/NOPB
SM72238TDE-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
SM72238TDE-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-SM72238TDE-3.3/NOPB
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Fixed 2.285mm SM72238 PMIC SolarMagic™ Series 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 8839
Step5Bar-code shipping tag
SM72238TDE-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    3.949996g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SolarMagic™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.285mm
  • Base Part Number
    SM72238
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    140μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    380mV
  • Height
    2.55mm
  • Length
    6.58mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    2.3mm