  • SM055C225KHN240
SM055C225KHN240
advertisement
Manufacturer No:
SM055C225KHN240
HK JDW NO:
66-SM055C225KHN240
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SM055C225KHN240
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    2.2μF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49470/1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2630
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    7.751mm
  • Length
    6.585mm
  • Width
    7.62mm