  • SLPX820M420A1P3
SLPX820M420A1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX820M420A1P3
HK JDW NO:
192-SLPX820M420A1P3
Datasheet:
SLPX820M420A1P3
Description:
SLPX 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX820M420A1P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SLPX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    82μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.43Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.55674mA
  • Ripple Current
    850mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    850mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.25A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm