  • SLPX680M450A1P3
SLPX680M450A1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX680M450A1P3
HK JDW NO:
192-SLPX680M450A1P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLPX680M450A1P3
Description:
SLPX 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 710mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 707
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SLPX680M450A1P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    710mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.04A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SLPX
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.903Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    710mA
  • Test Frequency
    120Hz