  • SLPX562M050A7P3
SLPX562M050A7P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX562M050A7P3
HK JDW NO:
192-SLPX562M050A7P3
Datasheet:
SLPX562M050A7P3
Description:
SLPX 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.26A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 2141
Step5Bar-code shipping tag
SLPX562M050A7P3
    Select All
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.58745mA
  • Ripple Current
    3.26A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.26A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.08A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SLPX
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    83mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm