  • SLPX221M350E1P3
SLPX221M350E1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX221M350E1P3
HK JDW NO:
192-SLPX221M350E1P3
Datasheet:
SLPX221M350E1P3
Description:
SLPX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.54A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX221M350E1P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    SLPX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    220μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    905mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.83247mA
  • Ripple Current
    1.54A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.54A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.26A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm