  • SLPX151M450C3P3
SLPX151M450C3P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX151M450C3P3
HK JDW NO:
192-SLPX151M450C3P3
Datasheet:
SLPX151M450C3P3
Description:
SLPX 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX151M450C3P3
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    150μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.77Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.77942mA
  • Ripple Current
    1.25A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.84A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm