  • SLPX151M385A5P3
SLPX151M385A5P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX151M385A5P3
HK JDW NO:
192-SLPX151M385A5P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLPX151M385A5P3
Description:
SLPX 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.12A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX151M385A5P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SLPX
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    385V
  • Capacitance
    150μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.33Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    385V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.72094mA
  • Ripple Current
    1.12A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.12A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm