  • SLPX101M450C1P3
SLPX101M450C1P3
advertisement
Manufacturer No:
SLPX101M450C1P3
HK JDW NO:
192-SLPX101M450C1P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
SLPX101M450C1P3
Description:
SLPX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 970mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLPX101M450C1P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SLPX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.65Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.6364mA
  • Ripple Current
    970mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    970mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.43A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm