  • SLP123M035E7P3
SLP123M035E7P3
advertisement
Manufacturer No:
SLP123M035E7P3
HK JDW NO:
192-SLP123M035E7P3
Datasheet:
SLP123M035E7P3
Description:
SLP0712TE (750W) 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
SLP123M035E7P3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    SLP0712TE (750W)
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    44mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.94422mA
  • Ripple Current
    3.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.38A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm