  • SLF12555T-221MR72-PF
SLF12555T-221MR72-PF
advertisement
Manufacturer No:
SLF12555T-221MR72-PF
HK JDW NO:
769-SLF12555T-221MR72-PF
Description:
INDUCTOR SHIELD PWR 220UH 12555
Step5Bar-code shipping tag
SLF12555T-221MR72-PF
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    SLF
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    1.2A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    324mOhm Max
  • Max DC Current
    1.2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    720mA
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1.2A
  • RMS Current (Irms)
    1.2A
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 20%TOLERANCE
  • Self Resonant Frequency
    1kHz
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm