  • SL28PCIE25ALIT
SL28PCIE25ALIT
advertisement
Manufacturer No:
SL28PCIE25ALIT
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SL28PCIE25ALIT
Package:
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SL28PCIE25ALIT
Description:
3.3V 100MHz SL28PCIE25 Clock Generators EProClock? Series 32 Pins 32-WFQFN Exposed Pad 32 Terminals Surface Mount 3.135V~3.465V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SL28PCIE25ALIT Overview
It is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. 32-WFQFN Exposed Pad contains this Clock PLL. 32 terminations can be found in frequency generators. To operate this time clock generator, 3.3V voltage should be applied. Clock, Crystal is designed for clock generator's input. An implementation of 1 circuits is required in order to fully utili1e the capabilities of the electrical part. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 100MHz maximum. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. RF synthesizer incorporates CLOCK GENERATOR, OTHER UPUs, PCs, and peripheral IC's. As long as there are 3.135V~3.465V supply voltages provided, clock generator ic should work. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. HCSL, LVCMOS logic levels are supported by this RF synthesizer. This clock-generating IC is a 32-bit device designed explicitly for microprocessors. The related electrical components for the base part number SL28PCIE25 can be found below. A 32 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3.3V. This clock generator is a member of EProClock? series. 4 signal outputs allow for maximi4ation of output frequency.
SL28PCIE25ALIT Features
Available in the 32-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
SL28PCIE25ALIT Applications
There are a lot of Silicon Labs SL28PCIE25ALIT Clock Generators applications.
  • Clock generation systems
  • Wireless infrastructure
  • FPGA and processor clocks
  • Skew suppression
  • Closed circuit systems
  • HDD recorders
  • Digital circuits
  • PMR (Professional Mobile Radio)
  • Various decoding circuits
  • Time to digital converters
Step5Bar-code shipping tag
SL28PCIE25ALIT
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    EProClock®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SL28PCIE25
  • Output
    HCSL, LVCMOS
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, OTHER
  • Frequency (Max)
    100MHz
  • Input
    Clock, Crystal
  • Ratio - Input:Output
    1:5
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    25MHz
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/Yes
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm