  • SL23EP09SC-1H
SL23EP09SC-1H
advertisement
Manufacturer No:
SL23EP09SC-1H
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SL23EP09SC-1H
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SL23EP09SC-1H
Description:
2.5V 220MHz SL23EP09 Clock Generators 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.3V~3.6V Tube
Purchasing and Inquiry
SL23EP09SC-1H Overview
Tube-method packaging is used for clock ICs. As part of the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, this clock generator is embedded. Frequency generator can maintain a maximum temperature of NOT SPECIFIED under reflowing conditions. It contains 16 terminations that can be found in frequency synthesizer. To operate this time clock generator, 2.5V voltage should be applied. The input of this clock generator is designed to be Clock. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. An upper frequency limit of 220MHz Max can be achieved with this clock-based frequency synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. Clock generators can take up to 2.7V of power as a maximum supply voltageFor safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 2.3V. Clock PLL works with 2.3V~3.6V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at 0°C~70°C, which is estimated by the test statistics. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of LVCMOS logic. It is a 16-bit IC that is designed for microprocessors specifically. According to the base part number, its related parts can be founded. There are 16 pins that are available on the frequency generator. In order to provide better clock signal output, this frequency synthesizer is equipped with ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY.
SL23EP09SC-1H Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
SL23EP09SC-1H Applications
There are a lot of Silicon Labs SL23EP09SC-1H Clock Generators applications.
  • Televisions
  • Multiplexing communication
  • Microprocessor clock multipliers
  • Frequency shifting decodes
  • Coherent detection of the signal
  • Navigation, positioning and surveillance system for aircraft, ships and ships
  • Telecommunication systems
  • Infotainment systems
  • Clock generation systems
  • Bluetooth transmitters
Step5Bar-code shipping tag
SL23EP09SC-1H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SL23EP09
  • Output
    LVCMOS
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    220MHz
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:9
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Length
    4.889mm
  • Width
    3.8989mm