  • SL23EP08SC-2T
SL23EP08SC-2T
advertisement
Manufacturer No:
SL23EP08SC-2T
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SL23EP08SC-2T
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
SL23EP08SC-2T
Description:
2.5V 220MHz SL23EP08 Clock Generators 16 Pins 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 16 Terminals Surface Mount 2.3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SL23EP08SC-2T Overview
The Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. The 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package embeds this Clock PLL. Frequency generator can maintain a maximum temperature of NOT SPECIFIED under reflowing conditions. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 16 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 2.5V is required. This Clock PLL will be fed by Clock as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 220MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. Approximately 2.7V is the maximum supply voltage needed by this time clock generator. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 2.3V. There are 2.3V~3.6V available for use with this clock PLL. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be 0°C~70°C. The RF synthesizer is compatible with LVCMOS logic levels. It is a 16-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number SL23EP08. There are a number of 16 pins that are available on the frequency synthesizers. This frequency synthesizer features ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY to produce better clock signals. Clock PLL has 8 signal outputs to maximi8e output frequency. At 0.5 ns Max, this clock generator offers low timing skew.
SL23EP08SC-2T Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 2.5V
SL23EP08SC-2T Applications
There are a lot of Silicon Labs SL23EP08SC-2T Clock Generators applications.
  • Wi-Fi routers
  • Closed circuit systems
  • Automatic control
  • Mobile telephones
  • Electronic countermeasures
  • Frequency shifting decodes
  • Bluetooth transmitters
  • Televisions
  • Pulsed digital systems
  • Reference signals to RF systems
Step5Bar-code shipping tag
SL23EP08SC-2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SL23EP08
  • Output
    LVCMOS
  • Pin Count
    16
  • Number of Outputs
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Frequency (Max)
    220MHz
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:9
  • PLL
    Yes with Bypass
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Divider/Multiplier
    Yes/Yes
  • fmax-Min
    220 MHz
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.5 ns
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    50.008559mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.5V