  • SK2R2M160ST
SK2R2M160ST
advertisement
Manufacturer No:
SK2R2M160ST
HK JDW NO:
192-SK2R2M160ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK2R2M160ST
Description:
SK 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 26mA 0.248Dia 6.30mm -25°C~85°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SK2R2M160ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SK
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90.47Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.01056mA
  • Ripple Current
    26mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    26mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    36.4mA @ 1kHz
  • Dissipation Factor
    20 %
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm