  • SK12ADW01-007
SK12ADW01-007
advertisement
Manufacturer No:
SK12ADW01-007
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-SK12ADW01-007
Package:
Datasheet:
SK12ADW01-007
Description:
SWITCH KEYLOCK 2POS SPDT 3A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK12ADW01-007
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Resin
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    SK
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Depth
    15mm
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.00mm Dia
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    3A
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Mechanical Life
    30,000 Cycles
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Angle
    90 °
  • Angle of Throw
    90°
  • Depth Behind Flange
    29.20mm
  • Key Removable Positions
    All
  • Length
    15mm