  • SK103M6R3ST
SK103M6R3ST
advertisement
Manufacturer No:
SK103M6R3ST
HK JDW NO:
192-SK103M6R3ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SK103M6R3ST
Description:
SK 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.25A 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SK103M6R3ST
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.63mA
  • Ripple Current
    2.25A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.475A @ 1kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    32mm
  • Height Seated (Max)
    1.339 34.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SK
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%