  • SK032C564KAA
SK032C564KAA
advertisement
Manufacturer No:
SK032C564KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SK032C564KAA
Package:
Radial
Datasheet:
SK032C564KAA
Description:
SK 560nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
SK032C564KAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    560nF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SK
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%