  • SI5344B-D08171-GMR
SI5344B-D08171-GMR
advertisement
Manufacturer No:
SI5344B-D08171-GMR
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI5344B-D08171-GMR
Package:
Description:
1.8V Clock Generators 44 Terminals Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SI5344B-D08171-GMR Overview
As a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. There are 44 terminations found in the file. A voltage of 1.8V should be applied to this electronic frequency generator. It would take a maximum supply voltage of 1.89V to operate this time clock generator. The digital clock generator incorporates CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. The supply voltage (Vsup) should be kept above 1.71V for normal operation. Whenever the operating temperature for the PLL exceeds 85°C, it may become ha85°Cardous. With this clock-generating device, a high-quality clock output frequency of 350MHz can be produced. The operating temperature should be kept above -40°C.
SI5344B-D08171-GMR Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz
SI5344B-D08171-GMR Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5344B-D08171-GMR Clock Generators applications.
  • Infotainment systems
  • Bluetooth receivers
  • Skew suppression
  • FMCW Radar
  • Phase modulation cellular systems
  • Line cards used in telephone exchange
  • Satellite receivers
  • Wi-Fi routers
  • Bit synchronization
  • Quenching?
Step5Bar-code shipping tag
SI5344B-D08171-GMR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    44
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N44
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    750MHz
  • Output Clock Frequency-Max
    350MHz
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm