  • SI5341D-D06750-GMR
SI5341D-D06750-GMR
advertisement
Manufacturer No:
SI5341D-D06750-GMR
HK JDW NO:
715-SI5341D-D06750-GMR
Package:
Description:
1.8V Clock Generators 64 Terminals Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
SI5341D-D06750-GMR Overview
Tape & Reel (TR)-method packaging is used for clock ICs. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. It contains a total of 64 terminations within RF synthesizer. The supply voltage of 1.8V allows for high efficiency. It would be possible to supply this clock PLL with 1.89V of power. CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/peripheral ICs are incorporated in this digital clock generator. It is safe to use this frequency synthesizer with a supply voltage above 1.71V. After the operating temperature of the frequency generators reaches 85°C, it may cause ha85°Cards. With this clock-generating device, a high-quality clock output frequency of 350MHz can be produced. A temperature of less than -40°C may cause this clock PLL to fail to start.
SI5341D-D06750-GMR Features
Supply voltage of 1.8V
Output clock frequency (Max) of 350MHz
SI5341D-D06750-GMR Applications
There are a lot of Silicon Labs SI5341D-D06750-GMR Clock Generators applications.
  • Myriad digital applications
  • Melting
  • Small signal recovery
  • Various decoding circuits
  • Phase modulation cellular systems
  • Carrier synchronization in wired communication
  • Cell phones
  • Integrated phase noise in aerospace systems
  • Radio receivers
  • 10 Gigabit Ethernet
Step5Bar-code shipping tag
SI5341D-D06750-GMR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    64
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    750MHz
  • Output Clock Frequency-Max
    350MHz
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm