  • SHV12-1A85-78L4K
SHV12-1A85-78L4K
advertisement
Manufacturer No:
SHV12-1A85-78L4K
HK JDW NO:
767-SHV12-1A85-78L4K
Package:
Datasheet:
SHV12-1A85-78L4K
Description:
STANDEXMEDER SHV12-1A85-78L4K Reed Relay, High Voltage Relay, SHV Series, SPST-NO, 12 VDC, Through Hole, 500 ohm, 1 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SHV12-1A85-78L4K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    SHV
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reference Standard
    CUL; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    24.13mm
  • Body Breadth
    6.22 mm
  • Physical Dimension
    24.13mm x 6.22mm x 8.13mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Contact Voltage(DC)-Max
    1000V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Reed
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    500Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@1000VAC
  • Operate Time
    1.1ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    1000VAC 1000VDC -Max
  • Coil Current
    24mA
  • Release Time
    0.1ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@1000VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Coil Power
    288mW
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    1000V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Switching Current
    1A
  • Body Height
    8.13mm