  • DIP12-1A72-12D
DIP12-1A72-12D
advertisement
Manufacturer No:
DIP12-1A72-12D
HK JDW NO:
767-DIP12-1A72-12D
Package:
Datasheet:
DIP12-1A72-12D
Description:
STANDEXMEDER DIP12-1A72-12D Reed Relay, DIP Series, 12 VDC, 1 kohm, 500 mA, 200 V, SPST-NO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DIP12-1A72-12D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    DIP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Diode
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    19.3mm
  • Body Breadth
    7 mm
  • Physical Dimension
    19.3mm x 7mm x 7.5mm
  • Contact Resistance
    150mOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Contact Voltage(DC)-Max
    200V
  • Electrical Life
    1000000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Reed
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    1kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@200VAC
  • Operate Time
    0.5ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    200VAC 200VDC -Max
  • Coil Current
    12mA
  • Release Time
    0.1ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@200VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Coil Power
    145mW
  • Must Release Voltage
    1.8VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    200V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Switching Current
    1A
  • Width
    6.9mm
  • Body Height
    7.5mm