  • SH470M6R3ST
SH470M6R3ST
advertisement
Manufacturer No:
SH470M6R3ST
HK JDW NO:
192-SH470M6R3ST
Datasheet:
SH470M6R3ST
Description:
SH 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 65mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SH470M6R3ST
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    2mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.34Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00596mA
  • Ripple Current
    65mA
  • Tan Delta
    0.26
  • Ripple Current @ Low Frequency
    65mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    78mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm