  • SH470M050ST
SH470M050ST
advertisement
Manufacturer No:
SH470M050ST
HK JDW NO:
192-SH470M050ST
Datasheet:
SH470M050ST
Description:
SH 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 125mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SH470M050ST
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.39Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0265mA
  • Ripple Current
    125mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    175mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm