  • SH470M035ST
SH470M035ST
advertisement
Manufacturer No:
SH470M035ST
HK JDW NO:
192-SH470M035ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SH470M035ST
Description:
SH 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.236Dia 6.00mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SH470M035ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SH
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.95Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.01945mA
  • Ripple Current
    115mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    115mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    161mA @ 10kHz
  • Diameter
    6mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm