  • SGC3S200
SGC3S200
advertisement
Manufacturer No:
SGC3S200
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-SGC3S200
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
CAP TRIMMER 5.5-20PF 500V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGC3S200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SGC3S200.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SGC3
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Feature
    Low Profile
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Q @ Freq
    500 @ 1MHz
  • Adjustment Type
    Top
  • Capacitance Range
    5.5pF~20pF
  • Height
    2.2098mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    1.4986mm