  • SGB15N120ATMA1
SGB15N120ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
SGB15N120ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SGB15N120ATMA1
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SGB15N120ATMA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGB15N120ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    30A
  • Turn On Time
    68 ns
  • Test Condition
    800V, 15A, 33 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.6V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    683 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    130nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    52A
  • Td (on/off) @ 25°C
    18ns/580ns
  • Switching Energy
    1.9mJ
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    198W