  • IKW50N60DTPXKSA1
IKW50N60DTPXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IKW50N60DTPXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IKW50N60DTPXKSA1
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IKW50N60DTPXKSA1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IKW50N60DTPXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    TrenchStop™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    319.2W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    319.2W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.8V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    115 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    55 ns
  • Test Condition
    400V, 50A, 7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    332 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    249nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C