  • SG73S1JTTD2702F
SG73S1JTTD2702F
advertisement
Manufacturer No:
SG73S1JTTD2702F
HK JDW NO:
430-SG73S1JTTD2702F
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SG73S Series, Thick Film, 27kOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3422
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SG73S1JTTD2702F
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    27kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm