  • SEK103M6R3ST
SEK103M6R3ST
advertisement
Manufacturer No:
SEK103M6R3ST
HK JDW NO:
192-SEK103M6R3ST
Datasheet:
SEK103M6R3ST
Step5Bar-code shipping tag
SEK103M6R3ST
    Radial, Can
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.83A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.83A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.196A @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    32mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm