  • SDR1307-391KL
SDR1307-391KL
advertisement
Manufacturer No:
SDR1307-391KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SDR1307-391KL
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SDR1307-391KL
Description:
INDUCTOR 390UH 1A SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR1307-391KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SDR1307
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    1A
  • Inductance
    390μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    600mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    2.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    12 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    1.5A
  • Q Factor
    12
  • Case/Size Code
    2851
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    1A
  • Diameter
    13mm
  • Height
    7.0104mm
  • Height Seated (Max)
    0.287 7.30mm