  • SDR1105-100M
SDR1105-100M
advertisement
Manufacturer No:
SDR1105-100M
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SDR1105-100M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR1105-100M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Series
    SDR1105
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Low Profile
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • Max DC Current
    4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    4439
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    45mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • Height
    4.8mm
  • Length
    11.1mm
  • Width
    10mm