  • SDR0403-1R8M
SDR0403-1R8M
advertisement
Manufacturer No:
SDR0403-1R8M
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SDR0403-1R8M
Package:
0403
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDR0403-1R8M
  • Package / Case
    0403
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Low Profile
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1.8 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    42mOhm
  • Rated Current-Max
    4.4A
  • Inductance-Nom (L)
    1.8 µH
  • Self Resonant Frequency
    90MHz
  • Height
    3.2mm