  • SDH3812-1R5-R
SDH3812-1R5-R
advertisement
Manufacturer No:
SDH3812-1R5-R
Manufacturer:
Cooper Industries
HK JDW NO:
6927-SDH3812-1R5-R
Package:
1515
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDH3812-1R5-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1515
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Series
    SDH3812
  • Published
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.67A
  • Inductance
    1.5 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    2.3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    2.3A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    83mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1.49 µH
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.1938mm
  • Length
    3.7846mm
  • Width
    3.7846mm