  • SCD474K102A3Z25-F
SCD474K102A3Z25-F
advertisement
Manufacturer No:
SCD474K102A3Z25-F
HK JDW NO:
192-SCD474K102A3Z25-F
Datasheet:
SCD474K102A3Z25-F
Description:
SCD 0.47μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Screw Terminals 1kV-DC 330V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount, Screw
Step5Bar-code shipping tag
SCD474K102A3Z25-F
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.850Lx0.969W 47.00mmx24.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V):275
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Current Rating
    118A
  • Voltage - Rated AC
    330V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11mOhm
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    24.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.949 24.10mm