  • SCD155K102A3Z25
SCD155K102A3Z25
advertisement
Manufacturer No:
SCD155K102A3Z25
HK JDW NO:
192-SCD155K102A3Z25
Package:
Datasheet:
Description:
1.5μF Film Capacitor 10% Lug 1kV-DC 275V-AC
Step5Bar-code shipping tag
SCD155K102A3Z25
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Current Rating
    240A
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    25mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Custom Capabilities
    Other Spacing and Capacitance Available
  • Height
    35.6mm
  • Length
    45.1mm
  • Width
    32.3mm