  • SCC2691AE1A28,623
SCC2691AE1A28,623
advertisement
Manufacturer No:
SCC2691AE1A28,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-SCC2691AE1A28,623
Package:
28-LCC (J-Lead)
Datasheet:
SCC2691AE1A28,623
Description:
5V V 4.57mm mm 11.505mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 11.505mm mm 1 CMOS 28 245 28
Purchasing and Inquiry
SCC2691AE1A28,623 Overview
UART is available in the cost-effective 28-LCC (J-Lead) package.Transmissions are made using 1, UART channels.When UART comes to packaging, Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging method.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.The configuration of this device includes 28 terminations.The supply voltage of 5V is provided for its operation.The status of this electronic part is currently Active.There are 1 serial I/Os working as a way for data communication.The mount can be accessed via the Surface Mount method.There is a voltage supply of 0 volts for the device.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 28 pins.In this IC, the clock frequency is 4MHz.A few characteristics of Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter can be found in it.Temperatures up to 85°C are possible to operate it.Its base part number is SCC2691A.In order to operate, the device must be kept at a minimum temperature of -40°C.In total, there are 1 I/Os designed to transfer data.2.5mA is the maximum supply current that is acceptable.
SCC2691AE1A28,623 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 4MHz
1 I/Os
SCC2691AE1A28,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SCC2691AE1A28,623 UARTs applications.
  • Telecommunication Network Routers
  • Battery Operated Electronics
  • Cellular data devices
  • Personal Digital Assistants
  • Multimedia Systems
  • Handheld Terminal
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Factory Automation and Process Controls
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
Step5Bar-code shipping tag
SCC2691AE1A28,623
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Configurable GPIO, Internal Oscillator, Timer/Counter
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SCC2691A
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • Number of I/O
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    4MHz
  • Supply Current-Max
    2.5mA
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.0046875 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Source Url Status Check Date
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • With Auto Flow Control
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    11.505mm
  • Width
    11.505mm