  • SCC2681AC1A44
SCC2681AC1A44
advertisement
Manufacturer No:
SCC2681AC1A44
HK JDW NO:
318-SCC2681AC1A44
Package:
PLCC
Datasheet:
SCC2681AC1A44
Description:
5V V 4.57mm mm 16.585mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.585mm mm CMOS 44 245 44
Purchasing and Inquiry
SCC2681AC1A44 Overview
There is a cost-effective package PLCC available.Transmission is carried out over 2 channels.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.Configured with 44 terminations.For its operation, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.A total of 2 serial I/Os are used to communicate data.This electronic device belongs to the 44-pin IC family.UART has been grouped under the subcategory Serial IO/Communication Controllers on account of UARTs similarUARTies.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 0°C.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above 70°C.The 44 pins are at the core of the device's configuration.The mount is done using Surface Mount.By keeping the supply voltage below 5.25V, reliability can be guaranteed.Supply voltages above 4.75V can ensure reliability.If a power supply of 5V is available, electronic designers can use it with confidence.In order for the device to operate efficiently, 5V is the supply voltage.
SCC2681AC1A44 Features
2 serial I/Os
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
SCC2681AC1A44 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SCC2681AC1A44 UARTs applications.
  • Domestic Applications
  • GPS Devices
  • Battery Operated Electronics
  • Point-of- Sale Terminals
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Cellular Data
  • Handheld Computers
  • Infrared Transceivers
  • Ethernet Network Routers
  • Universal PCI Bus Add-in Card
Step5Bar-code shipping tag
SCC2681AC1A44
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Data Rate
    115.2 kbps
  • Address Bus Width
    4
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm