  • SC600CIMLTRT
SC600CIMLTRT
advertisement
Manufacturer No:
SC600CIMLTRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SC600CIMLTRT
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3/5V 0.5mm PMIC mAhXLife? Series SC600 10 Pin 650kHz 10-VFDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
SC600CIMLTRT Overview
Board space is saved by its 10-VFDFN Exposed Pad package.As part of the design of this LED driver, there are 1 outputs that have been used.The led light driver is mounted using Surface Mount.In this case, the DC DC Regulator emerges as highly efficient and reliable.It is possible for the led light driver to operate at a temperature of -40°C~150°C TJ.There are considerable benefits for Backlight.650kHz is the frequency in which it operates.It is designed to work with 10 terminations.To form its configuration, 10 pins are used.Under 2.5V voltage supply, undetermined failures may occur.It has been mounted on Surface Mount.Part number SC600 represents this LED driver.It is acceptable to supply voltages of 6.5V volts.5V is the voltage output.10 pins are included in it.In addition, it can be classified as Power Management Circuits according to its characteristics.The load is capable of receiving 60mA current.LED drivers in the mAhXLife? series are essential for a wide range of applications.Device operation requires 3.7V volts from the circuit.Operation is greatly facilitated when the input voltage exceeds or equals 2.5V.
SC600CIMLTRT Features
Available in the 10-VFDFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~150°C TJ
Frequency of 650kHz
SC600CIMLTRT Applications
There are a lot of Semtech Corporation SC600CIMLTRT LED Driver ICs applications.
  • Panel lighting
  • LED headlights
  • Sports Facility Lighting
  • Linear fluorescent
  • Portable lighting
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • High-end retail lighting
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Street lighting
Step5Bar-code shipping tag
SC600CIMLTRT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    mAhXLife™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Backlight
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    650kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SC600
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    3.7V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Output Current
    60mA
  • Voltage - Output
    5V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Switched Capacitor (Charge Pump)
  • Output Current per Channel
    60mA
  • Supply Current-Max (Isup)
    2.5mA
  • Switcher Configuration
    DOUBLER INVERTER
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm