  • SC304R7KT
SC304R7KT
advertisement
Manufacturer No:
SC304R7KT
HK JDW NO:
792-SC304R7KT
Package:
Axial
Datasheet:
SC304R7KT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SC304R7KT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SC30, Sigma Inductors
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.165Diax0.394L 4.20mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Color
    Yellow
  • HTS Code
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Flame Retardant
  • Current Rating
    384mA
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Length
    25mm
  • Inductance
    4.7μH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    384mA
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.2Ohm Max
  • Current
    298mA
  • Max DC Current
    384mA
  • Frequency - Self Resonant
    75MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    45 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    45
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    45
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    384mA
  • Diameter
    2.8mm