  • 36502A1R8JTDG
36502A1R8JTDG
advertisement
Manufacturer No:
36502A1R8JTDG
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-36502A1R8JTDG
Datasheet:
36502A1R8JTDG
Description:
TE CONNECTIVITY 36502A1R8JTDG Surface Mount High Frequency Inductor, 36502A Series, 1.8 H, 170 mA, 0805 [2012 Metric], Wirewound
Step5Bar-code shipping tag
36502A1R8JTDG
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.090Lx0.068W 2.29mmx1.73mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Wirewound
  • Resistance
    2.5Ohm
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.73mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    170mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.8μH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    170mA
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.5Ohm Max
  • Max DC Current
    170mA
  • Frequency - Self Resonant
    80MHz
  • Q @ Freq
    16 @ 7.9MHz
  • Lead/Base Style
    SMD/SMT
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    16
  • Q Factor
    16
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    170mA
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 7.9 MHZ
  • Height
    1.52mm
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm