  • SC16C752IB48,151
SC16C752IB48,151
advertisement
Manufacturer No:
SC16C752IB48,151
HK JDW NO:
318-SC16C752IB48,151
Package:
48-LQFP
Datasheet:
SC16C752IB48,151
Description:
3.3V V 1.6mm mm 7mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
SC16C752IB48,151 Overview
The 48-LQFP package is the most cost-effective.Transmission uses 2, DUART channels.For packaging purposes, Tray is used.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.Configuration of this device involves 48 terminations.In order for it to operate, a voltage of 3.3V must be provided.At present, this electronic part has a status of Obsolete.As a means of transferring data, there are 2 serial I/Os.A method of mounting it is through Surface Mount.There is a voltage supply of 0 volts for the device.Electronic devices such as this are known as 48-pin integrated circuits.80MHz is the clock frequency of this integrated circuit.UART falls under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers because of a series of similarUARTies.Maximum operating temperature is 85°C.Providing 3.3/5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.Further to this, it has also been demonstrated to be able to perform ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY.In order to identify this part, its base part number is SC16C752.It is able to operate at the minimum temperature of -40°C.
SC16C752IB48,151 Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
SC16C752IB48,151 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C752IB48,151 UARTs applications.
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Portable Appliances
  • Handheld Computers
  • Portable and battery operated devices
  • White goods
  • Battery Operated Instruments
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Telecommunication Network Routers
Step5Bar-code shipping tag
SC16C752IB48,151
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C752
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Number of Channels
    2, DUART
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
    64 Byte
  • With Modem Control
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm