  • SC16C654IB64,157
SC16C654IB64,157
advertisement
Manufacturer No:
SC16C654IB64,157
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C654IB64,157
Package:
64-LQFP
Datasheet:
SC16C654IB64,157
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C654IB64,157 Overview
Alternatively, UART can be purchased in the cost-effective 64-LQFP package.Transmission is carried out over 4, QUART channels.In terms of packaging, Tray is adopted.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.In its configuration, 64 terminations are used.UART operates on 3.3V supply voltage.At present, this electronic part has a status of Obsolete.Data communication is handled by 4 serial I/Os.You can mount it by using Surface Mount.This device operates at 2.5V 3.3V 5V.UART is a type of 64-pin integrated circuUART.The clock frequency of this IC is measured at 80MHz.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Serial IO/Communication Controllers.The device is capable of operating at a maximum temperature of 85°C.UART is reliable and efficient for electronic designers to use when power supplies of 3.3/5V are provided.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.SC16C654 is set as the base part number for the part.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.
SC16C654IB64,157 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C654IB64,157 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C654IB64,157 UARTs applications.
  • Portable Applications
  • Factory Automation
  • Point-of- Sale Terminals
  • Industrial computing
  • Point-of-Sale Systems
  • Handheld Terminal
  • Cellular Data
  • Router C ontrol
  • Factory automation and process control
  • Network Management
Step5Bar-code shipping tag
SC16C654IB64,157
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    64
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SC16C654
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    5
    8
  • Data Rate (Max)
    5Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    64 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm