  • SC16C654BIBM
SC16C654BIBM
advertisement
Manufacturer No:
SC16C654BIBM
HK JDW NO:
318-SC16C654BIBM
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
3V V 1.6mm mm 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C654BIBM Overview
The package LQFP offers the best value.The transmission of information is carried out through 4 channels.As far as packaging is concerned, Bulk is used.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.64 terminations are used as parts of its configuration.UART operates on 3V supply voltage.Data communication is handled by 4 serial I/Os.UART is a type of 64-pin integrated circuUART.There is 80MHz clock frequency measured on this IC.Considering its similarities, it belongs to the Serial IO/Communication Controllers subcategory.UART is important to keep the operating temperature below -40°C to ensure a long working period.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 85°C to ensure long-term, normal performance.UART is possible to ensure reliabilUARTy by keeping the supply voltage below 5.5V.Having a voltage higher than 2.25V can ensure reliability.To ensure high efficiency, it operates at 5V supply voltage.Furthermore, it was shown to be capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY.
SC16C654BIBM Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY
SC16C654BIBM Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C654BIBM UARTs applications.
  • Multimedia Systems
  • Domestic Applications
  • Cellular Phones DataPort
  • GPS Systems
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Personal Digital Assistants
  • Portable and battery operated devices
  • Portable Applications
  • Cellular Data
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
Step5Bar-code shipping tag
SC16C654BIBM
  • Package / Case
    LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    5
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm