  • SC16C652IB48
SC16C652IB48
advertisement
Manufacturer No:
SC16C652IB48
HK JDW NO:
318-SC16C652IB48
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V 1.6mm mm 7mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
SC16C652IB48 Overview
There is a cost-effective LQFP package available for this product.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.The configuration of this device includes 48 terminations.The device operates at 3.3V voltage.As a means of transferring data, there are 2 serial I/Os.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 48 pins.A frequency of 80MHz is measured for this IC.Considering its similarities, it belongs to the Serial IO/Communication Controllers subcategory.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.Providing 3.3/5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.A minimum temperature of -40°C is required to operate it.Universal asynchronous receiver-transmitter is possible to maintain normal operation when the voltage of the supply is below 3.63V.Supply voltage must remain above 2.97V in order to ensure normal operation.
SC16C652IB48 Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C652IB48 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C652IB48 UARTs applications.
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Handheld Terminal
  • Cellular Data
  • Infrared Transceivers
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Network Management
  • GPS Devices
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Cellular data devices
Step5Bar-code shipping tag
SC16C652IB48
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.63V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.97V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm