  • SC16C554DIB64,157
SC16C554DIB64,157
advertisement
Manufacturer No:
SC16C554DIB64,157
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C554DIB64,157
Package:
64-LQFP
Datasheet:
SC16C554DIB64,157
Description:
3.3V V 1.6mm mm 10mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
SC16C554DIB64,157 Overview
In the 64-LQFP package, you can get the product at a low cost.The transmission of information is carried out through 4, QUART channels.As for packaging, Tray is chosen.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 64 terminations is used.In order to operate it, a supply voltage of 3.3V is required.The status of this electronic part is currently Obsolete.As a way to communicate data, the board has 4 serial I/Os.Surface Mount is the method for mounting it.There is 2.5V 3.3V 5V supply voltage for it.An IC with 64 pins is what this device is.Its clock frequency is measured at 80MHz.UART is included under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers as a result of a series of similarUARTies between UART and other similar entUARTies.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.In the case of 2.5/5V power supplies, it is reliable and efficient to use by electronic designers.Further to this, it has also been demonstrated to be able to perform OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY.There is a default setting for the base part number of the part to be SC16C554.A minimum operating temperature of -40°C is possible.
SC16C554DIB64,157 Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
OPERATES AT 2.25 V MINIMUM SUPPLY
SC16C554DIB64,157 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C554DIB64,157 UARTs applications.
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Communications equipment
  • Battery Operated Instruments
  • Factory Automation and Process Controls
  • Remote Access Servers
  • Battery Operated Electronics
  • Multimedia Systems
  • Telecommunication Network Routers
  • Cellular Phones DataPort
  • GPS Devices
Step5Bar-code shipping tag
SC16C554DIB64,157
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • HTS Code
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SC16C554
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    5
    8
  • Data Rate (Max)
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    16 Byte
  • With False Start Bit Detection
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm